От дълбока древност до наши дни хората използват и ценят гъбите не само като храна, но и поради техната лечебна сила. Европейците винаги са оценявали високо гастрономическата стойност на дивите гъби, а в Япония и Китай от векове редица видове се използват и почитат задади техните свойства, свързани с поддържане на здравето и дълголетието. Днес тези гъби намират широко приложение, както в здравословните диети, така и като допълнително средство за превенция и подпомагане на лечението на редица заболявания.
Рейши (Ganoderma Lucidum)
Рейши без съмнение е една от най-известните лечебни гъби. Латинското й наименование е Ganoderma Lucidum, но е популярна с японското си наименование рейши, което означава гъба фантом, поради това че се среща рядко в естествени условия. В Китай и Корея е позата под наименованието ling zhi – духовно растение и се цени като „билка с духовна сила“, символизираща успеха, благополучието, божествената сила и дълголетието. У нас също така е наричана и „богородична ръчица“.
Любопитното при рейши е това, че не се използва за кулинарни цели и нейната фармацевтична, а не хранителна стойност винаги е била от първостепенно значение. Някои я хора използват за приготвяне на чайове, но обикновено се прилага изключително за медицински цели, тъй като има много горчив, дървесен вкус. Горчивината на гъбата се дължи на съдържащите се в нея повече от 100 различни тритерпена – ароматни вещества, които имат противовъзпалителни, противотуморни и антивирусни ефекти. В последните десетилетия редица проведени изследвания предоставят и научна подкрепа за лековитите й свойства.
Рейши в дивата природа
Рейши има широк ареал на разпространение, но принципно е рядка гъба, която се намира трудно в природата. В диво състояние вирее в Европа, по-голямата част от Азия, южните райони на Северна Америка, както и в Амазония. Расте на широколистни мъртви или умиращи дървета като дъб, бряст, върба, явор, магнолия, акация, евкалипт, а в Азия и върху сливи. Рейши се среща и у нас, като най-често може да бъде намерена в дъбовите гори от началото на юни до края на ноември.
Характерни черти
- Рейши е едногодишна гъба. Шапката й в млада възраст е само бледа издатина в края на пънчето, като в процеса на нарастването се развива във формата на бъбрек или ветрило. Отгоре изглежда гладка и лъскава, като размерът и е 4-15 см. в диаметър, но в отделни случаи може да достигне и до 30 см. Според цвета на шапката се срещат шест разновидности на рейши: синя, червена, жълта, бяла, черна и пурпурна.
- Пънчето е разположено странично на шапката, като в началото е бяло, жълто, а с нарастването си става кафяво до черно с височина 1-10, а понякога и до 25 см. В редки случай рейши се среща и без пънче.
- Спорите са червено-кафяви.
Биоактивни компоненти
При изследване на нелетливите компоненти на рейши е установено, че гъбата съдържа:
- 26-28% въглехидрати
- 3-5% сурова мазнина
- 59% сурови влакнини
- 7-8% суров протеин
- микроелементи
Рейши също така съдържа голямо разнообразие от биоактивни молекули, като:
- тритерпени
- стероиди
- феноли
- нуклеотиди и техните производни
- гликопротеини
- полизахариди
Гъбините протеини съдържат всички основни аминокиселини и са особено богати на лизин и левцин. Ниското съдържание на мазнини и високата пропорция на полиненаситените мастни киселини спрямо общите мастни киселини на рейши се считат за значими фактори, допринасящи за здравната стойност на гъбата.
Полизахаридите и тритерпените са едни от основните физиологично активни съставки в рейши.
Гъбата е забележителна с разнообразието на полизахаридни структури с високо молекулно тегло, които произвежда. Различни полизахариди* са извлечени от плодното тяло, спорите и мицелите на рейши. Те проявяват широк спектър на биоактивност, включващ:
- противовъзпалителни ефекти
- хипогликемични ефекти
- противогъбични ефекти
- антитуморни ефекти
- имуностимулиращи ефекти
Структурните анализи на полизахаридите на рейши показват, че те са хетерополимери, чиито основен захарен компонент е глюкозата и могат също да съдържат ксилоза, маноза, галактоза и фукоза.
Гъбата също така се състои от матрица от полизахариден хитин*, която в голяма степен е несмилаема от човешкото тяло и отчасти е отговорна за физическата твърдост на гъбата.
Рейши е богата на тритерпени* и се предполага, че този клас съединения допринася различни ползи за здравето. Повече от 100 различни тритерпена могат да бъдат открити в плодното тяло и мицела на рейши, като сред тях са открити над 50 нови и уникални за тази гъба. Те включват силно окислени форми на ганодерните киселини A, B, C, D, E, F, G, H, I, R, S, T, U, V, W, X, Y и Z, лусидонова киселина D, E, F, G, лусидон С и др.
Ганодерните киселини A, С и D проявяват активни антиалергични свойства, В и D се смятат за регулиращи кръвното налягане, тези от A до D потискат отделянето на хистамин, а тези от Т до Z се свързват с антитуморно действие срещу хепатома.
Елементният анализ на рейши показва, че гъбата съдържа и разнообразни минерални компоненти като:
- фосфор (P)
- сяра (S)
- калий (K)
- калций (Ca)
- магнезий (Mg)
- желязо (Fe)
- натрий (Na)
- цинк (Zn)
- мед (Cu)
- манган (Mn)
- стронций (Sr)
Рейши може да съдържа и до 72 μg/g сухо тегло на селен (Se), а в плодни тела на гъбата, събирани в дивата природа е открит и германий (Ge), който при ниски дози се сочи като елемент с имуномодулиращи, противотуморни, антиоксидантни и антимутагенни активности.
Рейши съдържа и някои други съединения, които могат да допринесат за докладвания й медицински ефект, като стероиди, алкалоиди, рибофлавин, аскорбинова киселина и др.
Информация от проведени проучвания
Рейши се използва от стотици години като стратегия за профилактика и третиране на различни състояния и заболявания. В последните десетилетия успоредно с използването на гъбата в традиционната медицина и фитотерапията са осъществени и публикувани множество проучвания за оценка на ефектите й върху здравето, основаващи се на лабораторни изследвания, осъществени, както в изкуствена среда извън живия организъм (in vitro), така и в живи организми (in vivo), включително и такива, проведени върху хора.
Антитуморни ефекти
В рейши, голям брой полизахариди и тритерпени, двете основни групи компоненти в гъбата, проявяват химиопрофилактични и/или туморицидни ефекти, както се установява от многобройни проучвания от in vitro експерименти и животински и човешки in vivo изследвания.
При проведени изследвания in vitro е установено, че в една част от случайте чрез регулирането на експресията на различни сигнали екстрактите от рейши подтискат (инхибират) прогресията на определени фази на развите на клетката, т.е. на клетъчния цикъл* и предизвикват клетъчна смърт (апоптоза*) в различни туморни клетки срещащи се при хора и гризачи.
В друга част от случайте прилаганите екстакти и препарати от компоненти на рейши подтиска развитието и нарастването на кръвоносните съдове към тумора (инхибират ангиогенезата*), което препиятства снабдяването на тумора с хранителни вещества.
Посочените резултати са установени в проведени проучвания, при които са третирани различни видове тумори и ракови клетъчни линии при гризачи и хора, включително:
- миша лимфоцитна левкемия L1210 (8)
- Lewis белодробен карцином (8)
- миша саркома Meth-A (9; 10) и S180 (10; 11)
- човешка левкимия HL-60 (12; 13; ч14) и U937, K562, Blin-1, Nalm-6, RPMI8226 (12; 15)
- човешка хепатома PLC/PRF/5 (16), HepG2 (14; 17), Hep3B (18), Huh-7 (16)
- човешки чернодробен тумор SMMC7721 (19)
- човешки рак на гърдата MDA-MB-123 ( 14; 20; 21), MCF-7 (14; 15; 22), T-47D (10) и MT-1 (23; 24)
- човешки рак на простатата PC-3 (25; 26; 32; 33)
- човешки рак на яйчниците SKOV4 (15)
- човешки рак на дебелото черво HT-29 (27) и SW480 (28)
- човешка белодробна карцинома PG (29; 30) и 95-D (19)
- човешка дребноклетъчна белодробна карцинома NCI-H69 (31).
При проведено изследване върху мишки с трансплантирани туморни клетки на саркома 180 след десетдневно третиране с инжекции от полизахаридна фракция (GL-1) от плодното тяло на рейши е установено, че растежа на туморните клетки е инхибиран с 95-98% (34).
При друго изследване, при което полизахарида е прилаган орално растежа на туморните клетки на саркома 180 е инхибиран 45–63% (35).
Друго проучване показва забележително потискане на растежа на белодробен аденом при мишки, които в продължение на 9 седмици са приемали мицеларен екстракт от рейши (55).
Също така се съобщават и резултати от изследване, при което е установено, че рейши удължава живота на тумор-трансплантирани мишки чрез инхибиране на метастази в белия дроб (36).
Имуномодулиращи ефекти на рейши
При извършени проучвания е установено, че рейши оказва положителни въздействия върху имунната система, като например:
- повишаване на клетъчния растеж (пролиферацията*) и узряването на Т и В лимфоцитите, NK-клетките и дендритните клетки – наблюдавано при проведени изследвания в култури in vitro и при in vivo изследвания върху животни, при които са използвани различни компоненти от рейши (39; 40)
- активиране на макрофагите и Т-лимфоцитите – наблюдавано при изследване in vitro при което е установено, че обогатена с полизахарид фракция от рейши активира макрофагите и Т-лимфоцитите, което води до повишаване на IL-1β, TNF-α, и IL-6 в опитната среда (41)
- подобряване на клетъчният имунитет – наблюдавано при проведено проучване с участието на 134 пациенти с напреднали ракови заболявания, при което са прилагани капсули с препарат от рейши в доза от 1800 mg/ден в продължение на 12 седмици, в резултат на което е наблюдавано значително подобрение на клетъчният имунитет при 80% от пациентите, включително повишени нива на плазмени интерлевкини и интерферони и на NK-клетките естествени убийци (37). В друго проучване се проследява същият протокол с 68 пациенти с рак на белия дроб (38), при които имунните параметри, включващи тотални Т-клетки и NK-клетки са значително повишени в третираната с рейши група.
Ефекти на рейши при вирусни и бактериални инфекции
Целта на изследванията на различни субстанции, свързани с лечението на вирусни и бактериални инфекции е откриването на агенти, които специфично инхибират вирусното и бактериалното размножаване, без да засягат нормалните клетки.
При проведени изследвания е установено, че в редица случаи рейши подтиска вирусното и бактериалното развитие, като например:
- вируса на херпес симплекс – при извършени проучвания с различни компоненти от рейши са установени инхибиторни ефекти върху вируса на херпес симплекс тип 1 (HSV-1) и вируса на херпес симплекс тип 2 (HSV-2) в система от тъканна култура (45, 46)
- вируса на везикулозен стоматит (VSV) щам на New Jersey – при извършено изследване с различни компоненти от рейши са установени инхибиторни ефекти върху вируса на везикулозен стоматит (VSV) щам на New Jersey в система от тъканна култура (45, 46)
- вируса на хепатит В (HBV) – при проведено проучване ганодерна киселина, изолирана от гъбата е показала инхибиторни ефекти върху репликацията на вируса на хепатит В (HBV) в HepG2215 клетки (HepG2-HBV-продуцираща клетъчна линия) в продължение на 8 дни (53)
- Escherichia coli – за оценка на антибактериалните ефекти на гъбата са проведени няколко проучвания in vitro и in vivo при животни, при които са използвани препарати от рейши. Мишките, инжектирани с екстракт от рейши (2 mg/мишка) 1 ден преди инжектирането с Escherichia coli, са показали забележимо подобрени стойности на преживяемост (повече от 80%) в сравнение с тези от контролната група, където преживяемостта е до 33% (47).
- Micrococcus luteus, S. aureus, В. cereus, Proteus vulgaris и Salmonella typhi – при проведено изследване in vitro е проследяван директният антимикробен ефект на воден екстракт от гъбата срещу 15 вида бактерии самостоятелно и в комбинация с 4 вида антибиотици. Установено е, че рейши е по-ефективена от антибиотиците срещу Е. coli, Micrococcus luteus, S. aureus, В. cereus, Proteus vulgaris и Salmonella typhi, но е по-малко ефективена срещу други тествани видове. Антимикробната комбинация на гъбата с четири често използвани антибиотици води до адитивен или синергичен ефект в повечето, но не всички случаи, с явен антагонизъм срещу ефекта на цефазолин и ампицилин върху P. Vulgaris (48).
Ефекти на рейши при захарен диабет
При проведени изследвания е установено, че рейши оказва благоприятно въздействие при захарен диабет, като демонстрира:
- хипогликемичнен ефект – при проведено изследване върху здрави и диабетни мишки са приложени полизахариди, изолирани от водни екстракти от плодното тяло на рейши, при което е регистрирано до 50% намаляване на концентрацията на глюкозата в кръвната плазма, като хипогликемичният ефект се е наблюдавал и след 24 часа (49). Хипогликемичен ефект е установен и при проучване върху 71 възрастни пациенти с потвърден диабет тип 2, разделени на групи, на които са давани плаебо или екстракт от рейши (1800 mg перорално, три пъти дневно) в продължение на 12 седмици (50).
Ефекти на рейши върху сърдечносъдовата и дихателната състема
Проведени проучвания сочат за наличието на благоприятно въздействие на рейши върху сърдечносъдовата и дихателната състема, като:
- понижаване на кръвното налягане и холестерола – при направени изследвания с екстракт от рейши е установено намаляване кръвното налягане и холестерола в кръвта (52)
- облегчаване на хронични бронхити – при проведени през 70-те гогини на миналия век клинични проучвания в Китай на над 2000 пациенти с хронични бронхити е давана таблетна форма на сироп от рейши, като за две седмици 60-90% от пациентите са показали забележимо подобрение, като най-голямо то е било при по-възрастните пациенти и пациентите с бронхиална астма (51).
Рейши като антиоксидант*
Лабораторни изследвания in vitro установяват, че различните компоненти на рейши, по-специално полизахаридите и тритерпените проявяват антиоксидантна активност (4, 42, 43; 44).
При извършени проучвания in vivo върху диабетни плъхове, които са били третирани с рейши е наблюдавано повишаване на нивата на неензимни и ензимни антиоксиданти и намаляване на нивата на кислород-зависимото увреждане на липидите (54) (липидна пероксидация), което се получава в следствие на въздействието на свободните рарикали*.
Въпреки това не е установена пряка връзка между антиоксидантните свойства на рейши и нейните имуномодулаторни и противоракови ефекти.
Употреба на рейши в традиционната и природната медицина
Според известните до момента сведения рейши се използва в Китайската и Японската традиционна медицина повече от 2000 години. Използвана е за лечение на редица заболявания, в това число на астма, стомашни язви, черен дроб, безсъние, артрит, бронхит, високо кръвно налягане и неврастения.
Също така се смята, че гъбата има способността да увеличава силата на духа и да повишава позитивното отношение към живота.
Съвременните фитотерапевти използват рейши за лечение на различни заболявания, включително синдром на хроничната умора и диабет. Смята се, че гъбата детоксифицира черния дроб и помага за лечение на хепатит, понижава холестерола, предотвратява растежа на тумори и образуването на съсиреци в кръвоносната състема. Рейши също така се възприема като тоник, способен да изгради енергия и да увеличи издръжливостта. Счита се, че витамин С подпомага усвояването на рейши, предвид което много лекари и фитотерапевти препоръчват съвместния им прием.
Препоръчителна дневна доза
Към момента не е налице информация за препорчителна дневна доза и за препоръчителна честота на прием.
Известни противопоказания и вреди
Липсват данни за каквито и да е токсични или други неблагоприятни ефекти при дълга употреба на рейши и продукти от нея. Но все пак нека да не забравяме, че разликата между лекарството и отровата е в дозата и, че дори и най-полезното може да навреди при непрестанна употреба и много високи дози. Предвид това е препоръчително при употреба на рейши да се съобразяват посочените дози за прием указани върху използвания продукт.